Pandemia koronawirusa uderza w różne dziedziny gospodarki, w tym także w producentów węgla. W USA spółki węglowe ograniczają wydobycie.

Przykładowo Alliance Resource Partners - producent i sprzedawca węgla - spodziewa się o około 25 proc. niższego wydobycia niż pierwotnie zakładano. Agencja ratingowa Moody’s wskazała, że producenci węgla w USA odczują pandemię koronawirusa, kiedy w poszczególnych stanach wygaszana będzie produkcja przemysłowa w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

To złe wieści dla producentów węgla, bowiem jeszcze przed nasileniem się pandemii agencja Moody’s wskazywała, że produkcja węgla w Stanach Zjednoczonych spadnie w tym roku o około 15-20 proc. - do poziomu około 550-600 mln ton. Energia z węgla jest tam bowiem wypychana z rynku przez gaz z łupków. Może się zatem okazać, że przez pandemię koronawirusa wydobycie w USA będzie w roku 2020 na jeszcze niższym poziomie. Przykładowo Consol Energy ograniczył wydobycie w kopalni Bailey w Pensylwanii na dwa tygodnie po tym, jak u dwóch pracowników wykryto koronawirusa. Gdyby pandemia się przedłużała problemy gospodarki, w tym górnictwa, będą coraz większe.