Archiwum

title

Polska zamyka kopalnie na trzy tygodnie. Dlaczego tak późno?

Górnicy wszędzie na świecie są szczególnie podatni na zakażenie koronawirusem, bo takie mają warunki pracy. Dlatego w kilku krajach kopalnie zamknięto prewencyjnie już w marcu. Polskiemu rządowi zabrakło odwagi i wyobraźni.

Czytaj więcej
title

Koronawirus: 12 kopalń PGG i JSW zostanie zatrzymanych

W samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej ponad 2770 górników jest zarażonych koronawirusem. Jacek Sasin, szef resortu aktywów państwowych i Łukasz Szumowski, minister zdrowia, poinformowali o konieczności wyłączenia kopalni ze stwierdzonymi zakażeniami.

Czytaj więcej
title

Restrukturyzacja górnictwa jest konieczna, ale bez zwolnień grupowych

To dobrze, że pieniądze na wsparcie transformacji regionów górniczych będą pochodziły z Unii Europejskiej. Trzeba je dobrze zagospodarować, będą z pewnością potrzebne na przekwalifikowania, czy też wsparcie przedsięwzięć związanych z przeobrażeniami gospodarki...

Czytaj więcej
title

Coraz mniej nowych przypadków koronawirusa wśród górników

W czwartek, po raz pierwszy od kilkunastu dni, nie odnotowano znaczącego przyrostu potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników - wynika z danych spółek węglowych. Dotąd potwierdzono w sumie 3093 zachorowania, wobec 3058 raportowanych dobę wcześniej.

Czytaj więcej
title

Maleje liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników

W czwartek, po raz pierwszy od kilkunastu dni, nie odnotowano znaczącego przyrostu potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników - wynika z danych spółek węglowych. Dotąd potwierdzono w sumie 3093 zachorowania, wobec 3058 raportowanych dobę wcześniej.

Czytaj więcej
title

Duży spadek zużycia i produkcji prądu

OW kwietniu 2020 zużycie energii elektrycznej w Polsce było o 9,76 proc. mniejsze niż rok wcześniej, a krajowa produkcja energii elektrycznej była o 11,55 proc. mniejsza niż w kwietniu 2019. W minionym miesiącu saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną było dodatnie...

Czytaj więcej
title

Coraz gorsze perspektywy w górnictwie

W górnictwie coraz więcej obaw i coraz większa nerwowość. Branża była w trudnej sytuacji jeszcze przed pandemią koronawirusa, a ta spotęgowała problemy...

Czytaj więcej
title

W związku z pandemią koronawirusa drastycznie spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną

Ograniczenie albo zawieszenie działalności wielu zakładów w związku z pandemią koronawirusa sprawiło, że drastycznie spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną. To oznacza, że zmniejszył się również popyt na węgiel. Rzeczywiście tak jest w przypadku węgla energetycznego...

Czytaj więcej
title

PGG dramatycznie walczy o przeżycie

23 kwietnia centrale związkowe z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przyjęły stanowisko dotyczące działań antykryzysowych w spółce. Związkowcy zaznaczyli, że załogi kopalń są gotowe do wyrzeczeń pod warunkiem przedstawienia do 4 maja planu naprawczego dla spółki, który da nadzieje na jej dalsze funkcjonowanie

Czytaj więcej
title

Ważą się losy Polskiej Grupy Górniczej

We wtorek, 21 kwietnia, odbyło się spotkanie liderów związkowych z Polskiej Grupy Górniczej z wicepremierem Jackiem Sasinem oraz prezesem Tomaszem Rogalą. Rozmowy dotyczyły wdrożenia programu ratunkowego dla spółki. Jak zdradził jeden z uczestników rozmów przedstawioną alternatywą jest ogłoszenie upadłość spółki.

Czytaj więcej
title

Dlaczego wciąż importujemy węgiel?

Rząd pana premiera Morawieckiego domaga się od związków zawodowych, by te wzięły "na siebie" współodpowiedzialność za drastyczne obniżenie wysokości wynagrodzeń pracowników Polskiej Grupy Górniczej w związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa, ale nie ma nic przeciwko temu...

Czytaj więcej
title

Apel Solidarności o pomoc dla sektora energetyki

Górnicza Solidarność domaga się podjęcia "natychmiastowych działań ratunkowych, które pozwolą przetrwać polskiemu sektorowi paliwowo-energetycznemu". Związek apeluje też, by z obecnej trudnej sytuacji nie tworzyć "wygodnego parawanu, za którym nastąpi cicha likwidacja większości śląskich kopalń".

Czytaj więcej
title

PGG w obliczu kryzysu

Już za chwilę fundusze z tarczy antykryzysowej mogą dofinansować polskie górnictwo: PGG planuje skorzystać z dopłat do wynagrodzeń pracowników. Sęk w tym, że polski węgiel był w sporych tarapatach już na długo przed wybuchem epidemii.

Czytaj więcej
title

Producenci węgla także ucierpią przez pandemię COVID-19

Pandemia koronawirusa uderza w różne dziedziny gospodarki, w tym także w producentów węgla. W USA spółki węglowe ograniczają wydobycie...

Czytaj więcej
title

Jakie zmiany czekają polską energetykę i górnictwo po pandemii?

Inwazja potwornego mikroba spowoduje, że państwa wpompują miliardy euro w gospodarkę. Ale w jakie konkretnie branże i czy w Polsce musi to być górnictwo?

Czytaj więcej
title

Jak spółki węglowe ograniczają zagrożenie epidemiczne

: Idąc w ślad środków przedsięwziętych przez Jastrzębską Spółkę Węglową, również pozostałe górnicze firmy zmienią organizację pracy, m.in. ograniczając ilość zmian i zmniejszając...

Czytaj więcej
title

Najnowsze dane dla energetyki i ciepłownictwa

Agencja Rozwoju Przemysłu odnotowała spadek cen polskiego węgla kamiennego dla energetyki w lutym br. o 2,4 proc. wobec stycznia, a ceny dla ciepłownictwa były wyższe o 5,8 proc.

Czytaj więcej
title

Związki górnicze apelują do rządu o dialog

Rosnący import węgla kamiennego do Polski oraz skrócenie okresu eksploatacji kopalni odkrywkowych wymaga podjęcia zdecydowanych działań w trosce o bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Czytaj więcej
title

Renomowane organizacje branżowe wspierają wizję Silesian Coal

Silesian Coal International Group of Companies (Silesian Coal) otrzymała branżowe wsparcie w swoich staraniach o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla kamiennego w złożu „Żory-Suszec 1”.

Czytaj więcej
title

Mielczarski: likwidacja kopalń? To bardzo naiwne

Prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektromechaniki Politechniki Łódzkiej zapowiedzi Roberta Biedronia, lidera politycznego, w sprawie likwidacji kopalń w ciągu najbliższych 16 lat i rezygnacji z węgla w energetyce, uważa za naiwne i niemożliwe do zrealizowania.

Czytaj więcej
title

Markowski: zamykanie kopalń nie zmniejszy emisji, ale pogrąży Śląsk

- Zamykanie polskich kopalń niczego nie zmniejszy w emisjach z energetyki, bo ona jest, jaka jest, czyli wybudowana została dla surowca, jakim jest węgiel. I będzie spalała węgiel z importu - powiedział w porannej audycji Radia Piekary w czwartek, 7 lutego, Jerzy Markowski, ekspert górniczy, były wiceminister przemysłu.

Czytaj więcej
title

Coal leads Australian mining to 2018 export record

Australia’s resources exports delivered a record $248 billion in revenue in 2018, according to Australian Bureau of Statistics (ABS) data.

Czytaj więcej
title

Global demand for coal rises despite uncertainty

CAPE TOWN (miningweekly.com) – Despite a move to renewable energy, particularly in Europe, demand for coal globally soared in 2018, led by low calorific value (CV) coal demand.

Czytaj więcej
title

Życzenia Barbórkowe dla Silesian Coal

Z okazji Barbórki, Spółka Silesian Coal International Group of Companies SA otrzymała życzenia od Prezydent Piekar-Śląskich. Bardzo dziękuję i Panie Prezydent oraz wszystkim Górnikom również życzymy: Szczęść Boże!

Czytaj więcej
title

Wyróżnienie dla Silesian Coal International Group of Companies SA

Jesteśmy laureatami XIII Edycji Konkursu Zielony Laur!

Czytaj więcej
title

Politechnika Śląska i HMS Bergbau AG rozpoczynają współpracę

Będzie ona przebiegała przede wszystkim w obszarach badawczym, edukacyjnym i kadrowym.

Czytaj więcej
title

Zagraniczne apetyty na Krupińskiego

Zgodnie z informacjami Dziennika Gazeta Prawna, niemiecka firma HMS Bergbau wznowiła 4 lipca starania o decyzję środowiskową dla kopalni Orzesze.

Czytaj więcej
title

Jędrysek: musimy powołać Polską Agencję Geologiczną

Agencja będzie kluczowym elementem w tworzonym systemie Polityki Surowcowej Państwa - mówił w Gdańsku Główny Geolog Kraju, Mariusz Orion Jędrysek.

Czytaj więcej
title

Rekordowy import węgla

Import węgla w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2018 roku był prawie dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnął rekordowy poziom - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej
title

Polsce coraz trudniej będzie chronić kopalnie i energetykę węglową

Polska chce utrzymać wysoki udział węgla w miksie energetycznym, ale będzie miała z tym coraz większy kłopot. O czym świadczy między innymi najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Czytaj więcej
title

Dobre perspektywy przed węglem koksowym

Na rynku spot przełom kwietnia i maja 2018 roku oznaczał w przypadku cen węgla koksowego w Australii znaczną niestałość.
Czytaj więcej
title

Janusz Piechociński o energetyce „na sznurkach”, problemach górnictwa i polityce kadrowej

- Eksportu węgla z Polski prawie się nie uświadczy, choć ceny surowca na rynku są dość wysokie. Cała nasza produkcja węgla może być konsumowana na rynku krajowym.

Czytaj więcejtitle

Niemcy nie realizują celów klimatycznych i wciąż pozostają krajem węgla

Nie dotrzymamy celów klimatycznych na 2020 rok, które sami sobie wyznaczyliśmy - oświadczyła niemiecka minister środowiska Svenja Schulze.

Czytaj więcej

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w kopalni?