Nierentowne kopalnie trzeba zamknąć. Powstanie miejsce dla nowychKoszty produkcji w polskich kopalniach są wysokie i naszemu górnictwu bardzo trudno zachować konkurencyjność. Likwidacja kopalń trwale nierentownych wydaje się nieuchronna - stworzy szanse dla perspektywicznych zakładów górniczych.

Trzeba jednak te procesy dokładnie zaplanować – wskazywali uczestnicy debaty „Górnictwo – transformacja pod presją” podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którą prowadził Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL, PulsHR.pl i PortalSamorzadowy.pl. Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa, ocenił, że obecna sytuacja branży nie jest łatwa. Przyszłoroczny spadek popytu na węgiel ze strony energetyki szacuje się na 7 mln ton. Dodał, że wynika to z modelu polityki klimatycznej w Unii Europejskiej. Produkcja energii z węgla zmniejsza się –  to stały trend, a górnictwo musi na niego odpowiedzieć. Wiceminister Soboń podkreślił, że konieczna jest także zgoda społeczna na transformację. – Jej skuteczność nie polega na szybkich działaniach, lecz na działaniach uzgodnionych – zastrzegł Artur Soboń. Dodał, że mówimy o perspektywie kilku dziesięcioleci.

– Jako państwo będziemy szczodrzy – zapowiedział, wyliczając takie instrumenty wsparcia, jak między innymi fundusze unijne w ramach sprawiedliwej transformacji, urlopy pomostowe, osłony finansowe dla odchodzących z branży. – Od początku do końca będziemy rozmawiać ze stroną społeczną – podkreślił wiceminister. Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG), przypomniał, że zaledwie przed trzema laty prezentowano strategię PGG po połączeniu z Katowickim Holdingiem Węglowym i określono wówczas, że głównym zadaniem firmy będzie zabezpieczenie potrzeb energetyki zawodowej. – Mówiąc w skrócie: sektor górniczy będzie wyglądał tak, jak zapotrzebowanie na węgiel ze strony elektrowni – wskazał prezes Tomasz Rogala.

Link: https://www.wnp.pl/gornictwo/nierentowne-kopalnie-trzeba-zamknac-powstanie-miejsce-dla-nowych,417714.html?fbclid=IwAR3u2D6AdmdnMSLSvLFeWGKnlOVfhZaiEv8IJBee7d9Ul7VZ8jjc5qz1fgo

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w kopalni?