Wydobycie węgla spadło rok do rokuZ danych prezentowanych przez GUS wynika, że rządowe zapowiedzi o zwiększeniu wydobycia węgla w Polsce pozostają pustą obietnicą. Wydobycie spadło rok do roku o 0,9 proc. Z danych opublikowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu wynika, że lipiec br. to najmniejsze wydobycie węgla w całym roku 2022. Wydobyto niespełna 4 mln ton węgla kamiennego wobec ponad 4,3 mln ton w lipcu 2021 r. To spadek o niemal 7 proc. W porównaniu do czerwca br., w którym wyprodukowano niemal 4,4 mln ton, spadek produkcji lipcowej wynosi ponad 9 proc. W ujęciu rocznym spadła również sprzedaż węgla o około 0,5 mln ton.

 

Jednocześnie mocno spadł poziom zapasów węgla na zwałach. W lipcu 2021 r. leżało tam ponad 4,9 mln ton węgla, a pod koniec lipca br. stan ten wynosił ok. 1,2 mln ton. To spadek o ponad 75%.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla zrzeszająca przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie handlu węglem szacuje, że mimo działań podjętych przez rząd do końca tego roku w Polsce zabraknie ok. 4–6 mln ton węgla kamiennego, z czego ok. 2,5 mln ton w samym sektorze opałowym.